📞 0944 306 166

5 užitočných rád, ako predísť hádkam vo vzťahu

Azda neexistuje partnerský vzťah, v ktorom by sa z času na čas neobjavil problém alebo konflikt. Vzhľadom na to, že partneri sa rozhodli kráčať životom bok po boku, nevyhnutne vznikajú situácie, kedy na seba vzájomne „narážajú“.

Ak patríte k tým, ktorí zažívajú partnerské hádky príliš často a túžite sa dozvedieť, ako riešiť konflikty, čítajte ďalej.

Bude to prospešné nielen vám a vášmu partnerovi, ale aj vášmu vzájomnému vzťahu.

1. Počúvajte, až potom konajte

Pod vplyvom prudkých emócií prestávame vnímať skutočnú realitu. Prestávame vidieť a počúvať, čo nám hovorí druhá strana, naše argumenty nedávajú zmysel a stávajú sa vybuchujúcimi granátmi hádzanými silou našich emócií.

Občas stačí aj napohľad nevinný komentár — stačí, aby zabrnkal po tej správnej strunke a niečo sa v nás náhle zlomí — vybuchneme. A pritom môže ísť iba o dôsledok našich potlačovaných emócií a strachov, ktoré nám zatienili vlastný úsudok.

V takej chvíli je najdôležitejšie udržať jazyk za zubami a s chladnou hlavou si vypočuť, čo sa nám snaží partner povedať. Doprajte mu priestor na vysvetlenie a snažte sa pochopiť jeho slová, skôr ako si utvoríte svoje závery.

Zdržanlivosť vám pomôže zachovať si pokoj. Zastavte sa a uvedomte si, že svojou unáhlenou reakciou môžete situácii len priťažiť.

2. Pátrajte po príčinách a vysvetľujte

V okamihu, keď vás partner konfrontuje, musíte si uvedomiť, že skutočný problém môže byť oveľa hlbšie, než ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Výčitky sú často iba prejavmi hlbšie potlačovanej nespokojnosti — preto ak máte záujem na tom, aby sa podobné konflikty neopakovali, je potrebné za pomoci vášho partnera nájsť koreň, z ktorého táto nespokojnosť pramení.

V ideálnom prípade napríklad takto:

Príklad:

—  Kedy konečne opravíš tú sprchu? Čo v tejto domácnosti neurobím ja, toho sa nedočkám.

Z takto formulovanej výčitky je zjavné, že vaša partnerka naráža na iné, podobné situácie z minulosti, ktoré ju takisto trápili.

Pri odpovedi môžete kontrovať otázkou, ktorá pomenuje koreň problému, partnerku privedie k zamysleniu a vám dá priestor predostrieť uspokojivé riešenie. Môžete povedať:

— Naozaj si myslíš, že ignorujem našu domácnosť? Prepáč, myslím na to a urobím to hneď, ako to pôjde, teraz mám len naozaj veľa pracovných problémov, ale tie sa o pár dní vyriešia a hneď potom sa na tú sprchu pozriem.

Takáto reakcia pomôže tomu, aby situácia ďalej neeskalovala — je  samozrejme jasné, že keď sa raz zaviažete k riešeniu, je nevyhnutné ho aj za takých podmienok dodržať.

3. Argumentujte konštruktívne —nekonfrontačne

Väčšina ľudí by v horeuvedenom príklade prešla do protiútoku. A to je presne to, čo nesmiete urobiť — pokiaľ  však nechcete začať hádku.

Takýmto odstrašujúcim príkladom môže byť napr.:

— Keby som nezarábal peniaze, táto domácnosť by vôbec neexistovala.

Alebo:

— Ty si myslíš, že keby som mal čas, tak by som to nespravil?

Týmito a podobnými formuláciami dávate jasne najavo, že ste pripravení sa biť a vášmu partnerovi neostáva nič iné ako sa „brániť“. A urobí to väčšinou protiútokom.

Akokoľvek sa vás výčitky partnera dotknú, odolajte pokušeniu zaútočiť. Namiesto toho skúste byť ústretoví a ohľaduplní.

V opisovanej situácii môžete zareagovať napríklad takto:

— Prepáč, nevedel som, že ťa to tak trápi, ja som v takom zhone, že mi to uniklo, ale v najbližších dňoch si na to nájdem čas.

Alebo:

— Áno, viem, že v poslednom čase trocha zanedbávam našu domácnosť. V práci mám toho veľa a keď prídem domov, som už príliš unavený. Hneď zajtra skúsim zohnať údržbára.

4. Riaďte čas a priestor

Niekedy sa môže stať, že nahromadený hnev je taký veľký, že partner potrebuje svoje emócie ventilovať a hoci sa snažíte reagovať nekonfrontačne, nepomáha to.

Vo veľmi vyostrenej situácii je najlepšie dať si pauzu a stanoviť si čas a miesto, kedy sa k tomuto problému vrátite.

Môžete napríklad povedať: „Prepáč, momentálne sa tomu nemôžem venovať, musím vyriešiť naliehavé pracovné problémy, ale budem rád, keď sa o tom porozprávame zajtra pri večeri.“

Opäť teda platí, že sa nesmiete nechať strhnúť emóciami do konfrontácie a brať si partnerove útoky osobne.

5. Za každú cenu buďte konštruktívni

Riešiť konflikt konštruktívne neznamená vzdať sa svojich argumentov. Ak sa vrátime k problému so sprchou, môžete v danej situácii povedať  napríklad:

— Určite nejde len o sprchu a asi by pomohlo, keby sme si ujasnili predstavy, ako má naša domácnosť fungovať. Prejdime si cez víkend rozdelenie úloh a ich naliehavosť, nech si zbytočne nekazíme spoločné chvíle. Budem rád, keď mi povieš, s čím si nespokojná a spoločne nájdeme riešenie.

Partnerský vzťah je zložitý druh symbiózy, preto je nevyhnutné umožniť partnerovi „zachovať si tvár“. Ak nebudete túto najzákladnejšiu zásadu rešpektovať, neodvrátiteľne tým naštrbíte váš vzťah.

A na záver – konfliktov sa netreba báť

Tak ako si spoločný vzťah vyžaduje každodennú starostlivosť, tak aj dobrá partnerská komunikácia nie je možná bez tvrdej práce na sebe a svojich komunikačných schopnostiach.

Je to o to ťažšie tým, že do hry často vstupujú prvky našich osobností, pod vplyvom ktorých sa môžeme správať až iracionálne.

Partner sa v tej chvíli stáva našim zrkadlom — a to  rozumný človek využije, aby lepšie spoznal seba samého.

Zachovať si chladnú hlavu na prahu konfliktu nie je tá najľahšia úloha. Berte preto prosím tieto rady ako záchytné body, ktoré vám pomôžu na sebe pracovať. Nebude to ľahké, ale to nie je žiaden vzťah — preto pred konfliktami neutekajte, ale radšej sa ich snažte vždy vyriešiť, kým sú ešte v zárodku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovávania osobných údajov

  • E-mailový kurz ZDARMA

    Prihláste sa na odber e-mailového kurzu "5P – Prvá pomoc pri príprave prejavu" a ďalších rád a tipov zdarma.

  • Sme aj na Facebooku: